Tehnika i informatika u obr. - Master
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tehnika i informatika u obr. - Master

Forum napravljen za studente koji nemogu redovno da dolaze na nastavu za smer Tehnika i informatika u obrazovanju, Mihajlo Pupin Zrenjanin
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Obaveze za polaganje ispita

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Obaveze za polaganje ispita   Obaveze za polaganje ispita Emptysub vel 14, 2015 4:01 pm

Kolege, ko zna kakav treba da bude grafički izgled crteža za vežbe (margine, zaglavlje, pozicija zaglavlja, sadržaj zaglavlja, itd.)? Primere nemam, dobio sam samo fotokopiranu skriptu sa potrebnim vežbama (treba uraditi 3 crteža) i sa "asortimanom" iz kojeg mogu birati te vežbe (razni oblici). Ne mogu nigde naći te podatke, a profesor Tasić mi nije skrenuo pažnju na te stvari... pale
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 41
Join date : 05.11.2014

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Re: Obaveze za polaganje ispita   Obaveze za polaganje ispita Emptypon vel 23, 2015 9:02 pm

Kolege kako ste polozili ovaj ispit? dali je crtanje dovoljno?
[Vrh] Go down
https://timaster.serbianforum.info
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Konsultacija sa prof.Tasićem   Obaveze za polaganje ispita Emptyčet vel 26, 2015 9:00 pm

Juče sam bio na konsultaciji kod profesora Tasića. Poneo sam sa sobom 3 crteža u radnoj verziji i ovu činjenicu sam mu odmah i naglasio. Pitao sam ga za potrebno zaglavlje (svaki crtež je bio bez) i za margine (stavio sam ih na 5-5-5-20 mm). Na dva crteža sam osim traženih projektovanih pogleda nacrtao i prostorni oblik pošto nisam bio siguran da li treba ili ne (na kraju je ispalo da nisam trebao), a na trećoj samo aksonometrijski prostorni s napomenom da ću nastaviti ako mi pojasni kako želi dalje da radim. Profesor je prihvatio sve i nije mi vratio ništa na doradu! Ne znam za crteže ostalih studenata, ali mi je možda pomoglo to da na mojoj prvoj diplomi iz 1987 stoji zvanje "građevinski inženjer". Ja sam izvadio svoju opremu od pre 30-35 godina: tablu za crtanje (morao sam je obraditi sa šmirglom, jer ju je majka koristila za sečenje testenine!), stari šestar, glavaš (T-lenjir), skalpel, 2 lista originalnog Schöellerhammer-a, krivuljar za elipse, šablon za pisanje teksta, kupio sam par dobrih trouglova, uglomer i krenuo sa crtanjem kao u stara dobra vremena. Ispao sam iz prakse: jedan crtež - jedan dan.
Inače na crtežima (valjda) treba da se koristi zaglavlje po standardu SRPS M.A0.040 (široko 187,2 mm), ali profesor nije naglasio da su potrebna. Rekao mi je da prijavim ispit u aprilu, gde će isto biti ručno crtanje. Verovatno će tražiti tolerancije mera, oblika, kao i glatkost površine. Uostalom vežbe iz njegove skripte su isto takve. Skripta se može kupiti preko puta fakulteta u fotokopirnici: Tehničko crtanje sa kompjuterskom grafikom (prof.dr.Ivan Tasić, mr. Jasmina Pekez, 2014/2015)
[Vrh] Go down
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Literatura   Obaveze za polaganje ispita Emptyčet oľu 05, 2015 9:52 pm

Malo literature sa interneta. Možda je najkorisnija ona od VTŠ Zrenjanin, koja je skoro sasvim dovoljna jer je jako slična onome što profesor Tasić traži! Ima i primera crteža, smernica na šta treba paziti kao potencijalni izvor grešaka kod tehničkog crtanja, kotiranja, preseci, tolerancije, itd. Korisno štivo!

https://onedrive.live.com/download?cid=30BAD689EFC90784&resid=30BAD689EFC90784%2111920&authkey=AFRazp6TA9fTfyg
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 41
Join date : 05.11.2014

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Re: Obaveze za polaganje ispita   Obaveze za polaganje ispita Emptyčet oľu 05, 2015 9:59 pm

Hvala puno.
[Vrh] Go down
https://timaster.serbianforum.info
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Detalji o crtezima   Obaveze za polaganje ispita Emptypet oľu 06, 2015 9:10 pm

Profesor Tasić je zadržao moje crteže, pa sam na brzinu napravio skicu mog prvog crteža na papiru A4. Pogledajte je na donjem linku:

https://onedrive.live.com/download?cid=30BAD689EFC90784&resid=30BAD689EFC90784%2111922&authkey=AIwKJ_J7Y8v_BGM

Pošto je rad sada na papiru A4, preciznost nemojte gledati. Ostavio sam pomoćne linije konstruisanja jer ih je nemoguće brisati zbog male veličine. Na A3 verziji za profesora su te linije izbrisane.
Nigde nisam crtao zaglavlje, jer nisam bio siguran kakvo treba da bude, standardno ili neko fakultetsko. Na konsultaciji sam saznao da se inače koristi standardno...
Pored traženih ortogonalnih pogleda svugde sam nacrtao i prostorni oblik (aksonometrija u izometriji, tj. nema skraćenja dimenzija po osama - tako je najlakše crtati). Profesor mi je rekao da nisam trebao crtati prostorna prikazivanja, samo poglede.
Na drugom crtežu u istom maniru je urađen presek.
Na trećem sam samo nacrtao objekat u aksonometriji sa napomenom profesoru da mi da uputstva i da ću kompletirati crtež.

Kao što sam rekao u jednom od prethodnih postova profesor nije tražio nikakvu doradu cteža nego ih je ovako prihvatio.
[Vrh] Go down
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Crtež 2 (presek)   Obaveze za polaganje ispita Emptypon oľu 09, 2015 11:37 am

Ovako mi je izgledao crtež 2 (sa presekom).

https://onedrive.live.com/download?cid=30BAD689EFC90784&resid=30BAD689EFC90784%2111923&authkey=ALN2wRYFcvQ_WrY

Ruku na srce, iz zbirke sam birao crtež koji mi se činio najlakšim. Preciznost opet nemojte gledati, jer je ovo rad na brzinu i na papiru A4 (zbog skeniranja).
Elipse sam svugde crtao sa krivuljarom iz 8 tačaka (krajevi osa plus dodatnih 4 tačaka koje su dobijene pomoću principa afiniteta: obaranje ravni u ravnu crtanja, kontruisanje pomoćnih tačaka (2), vraćanje istih paralelno na osnovnu liniju rotiranja, pa odande opet paralelno osi elipse da seče liniju koja spaja ugao sa centrom elipse...). Na ovom crtežu sam još imao i potrebu da konstruišem dodirnu tačku na krug iz spoljne tačke (spojiti centar kruga i spoljnu tačku i duž prepoloviti, zatim iz polovine te duži kružnica od centra kruga do ivice kruga - tačka sečenja je tačka dodira)
[Vrh] Go down
Denis962
Admin
Denis962


Posts : 40
Join date : 22.01.2015

Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Ispit kod profesora Letića   Obaveze za polaganje ispita Emptysri tra 08, 2015 7:34 pm

Profesor Letić preuzima staranje o predmetu. Ako morate polagati ovaj predmet onda stupite u kontakt sa profesorom i on će vam dati smernice, kao i meni. U glavnom stoji ono što je dogovoreno sa profesorom Tasićem, pa sam ja dobio zadatak da sa potpunom slobodom nacrtam jedan crtež u olovci i da mu ga predam. Ispit se reguliše komisijski. Pored profesora Tasića tu je još dr Desnica Eleonora i dr Ivana Berković.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Obaveze za polaganje ispita Empty
PostajNaslov: Re: Obaveze za polaganje ispita   Obaveze za polaganje ispita Empty

[Vrh] Go down
 
Obaveze za polaganje ispita
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Obaveze za polaganje Ispita
» Obaveze za polaganje ispita
» Obaveze za polaganje Ispita
» Obaveze za polaganje Ispita
» Obaveze za polaganje ispita

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Tehnika i informatika u obr. - Master :: Ostali predmeti - Z semestar :: Tehničko crtanje sa kompjuterskom grafikom-
Forum(o)Bir: